Selecteer een pagina

‘Nieuw’ personeel wordt wel opgeleid en mag zich ontwikkelen Nederlands HR-beleid:

“Trouwe medewerkers worden volstrekt genegeerd”

Opleiden en ontwikkelen van nieuwe medewerkers staat bovenaan het prioriteitenlijstje van Nederlandse organisaties. In 95 procent van de organisaties wordt het meeste geld geïnvesteerd in werknemers die korter dan vijf jaar in dienst zijn. In het merendeel van de gevallen ligt de focus zelfs op de eerste twee jaar. Dit strookt volstrekt niet met datgene wat Nederlandse Human Resource-adviseurs (HR adviseurs) voor ogen hebben. Zij geven op grote schaal namelijk aan dat het juist gaat om het ‘binden en boeien’ van personeel. Medewerkers die langer dan vijf jaar in dienst zijn worden echter totaal vergeten. Dit lijkt naïef, omdat de krapte op de arbeidsmarkt nog steeds toeneemt.

Dit zijn een aantal conclusies uit het HR-Benchmark onderzoek dat TNS NIPO recent heeft uitgevoerd in opdracht van Raet. Voor dit onderzoek zijn ruim 440 bedrijven met meer dan honderd medewerkers ondervraagd.

Naast het opleiden van het personeel, ligt de nadruk vaak op het werven en selecteren van goede mensen. Daarbij hoort het gebruikelijke plaatsen van vacatures, scannen van brieven en bieden van administratieve ondersteuning. Maar hoe actief de Nederlandse HR-adviseur ook mag zijn bij deze werving en selectie, in de praktijk is het meestal zo dat hij na een sollicitatiegesprek niet veel zeggenschap meer heeft over de keuze voor een kandidaat. Vaak krijgt zijn advies niet meer dan een vrijblijvend karakter. De leidinggevende bepaalt wie zijn team mag komen versterken. Bij slechts één op de tien organisaties krijgt de HR-adviseur de mogelijkheid om een dwingend aannameadvies te geven.

HR kan een veel grotere waarde zijn voor organisaties. Als bedrijven meer halen uit de mensen die ze al in huis hebben – als ze dus meer doen aan behoud en ontwikkeling – neemt de druk op werving en selectie af. Dat zijn tenslotte communicerende vaten. HR kan hierin een belangrijke rol spelen.

Opvallend gezien staat het terugdringen van administratieve lasten en het invoeren van e-HRM systemen minder hoog op de HR-agenda. Opvallend aangezien meer dan 75 procent van de organisaties nog gebruik maakt van papieren formulieren voor de verwerking van mutaties (salaris en P&O administratie). E-HRM systemen zouden een belangrijke rol kunnen spelen bij het terugdringen van deze lasten. De belangrijkste obstakels bij het doorvoeren van dergelijke systemen, zijn het beschikbaar stellen van budget én de weerstand van de beoogde gebruikers. Workforce Vision heeft een dergelijk e-recruitment HRM systeem ontwikkeld op basis van Microsoft technologie dat volledig geïntegreerd is met Office en Outlook. Uit onderzoek is gebleken dat 95% van alle kantoren in Nederland Outlook kent of ermee heeft gewerkt, dus de acceptatiegraad is vele malen hoger bij de gebruikers, dan bij andere e-HRM systemen.

Workforcevision zorgt voor het terugdringen van de papieren administratie op kantoren; informatie wordt overzichtelijk vastgelegd in HR modules, grafische weergaven en complete totaaloverzichten. Hiermee is eindelijk alle relevante en actuele informatie van een medewerker of sollicitant in één oogopslag te overzien. Dossiers of onderdelen daarvan zullen nooit meer kwijtraken. Gegevens van de medewerkers zijn door hun managers vanaf de eigen werkplek in te zien. Omdat Workforce Admin 100% gebaseerd is op internet technologie, zijn de dossiers beschikbaar vanaf elke plek in de wereld. Vanzelfsprekend zijn de gegevens goed beveiligd en krijgen gebruikers alleen toegang tot díe (onderdelen van) dossiers die ze ook daadwerkelijk mogen inzien. Zo wordt u veel werk uit handen genomen, waardoor u meer tijd overhoudt voor het echte HR werk. Het spreekt voor zich dat Workforce Admin wet- & regelgeving proof is (Walvis, Poortwachter, etc.)

Tevens kan Outlook door de gemakkelijke integratie bijvoorbeeld ingezet worden bij een functionaliteit in Workforcevision, waarbij op basis van een aantal zelf te definiëren gewogen selectiecriteria bepaald wordt wie nou de beste match is voor de functie. Uiteraard kunt u deze selectie loslaten op zowel uw eigen personeel (“loslopend talent” ), maar juist ook de eigen website en eventueel jobboards kunnen gekoppeld worden om de juiste sollicitant onder ogen te krijgen. Door de integratie te koppelen met Outlook, komen alleen de juiste CV’s, die voldoen aan uw criteria gecentraliseerd binnen in de bekende Outlook folder. De workflow die hier verder aan vastzit, zorgt ervoor dat elke kandidaat op de juiste manier gevolgd wordt, of het nu gaat om een 1e gesprek of een afwijzing. In deze markt maakt dit net het verschil of de juiste kandidaat bij u binnenloopt of misschien wel bij de concurrent.

Door de inzet van een HR-systeem, zoals Workforcevision, krijgt HR een prominentere positie binnen organisaties, namelijk die van een volwaardige business unit die zich beweegt tussen de andere commerciële business units van de organisatie. Kijk voor meer informatie en een goede impressie van het systeem op www.workforcevision.nl of stuur een mail naar rodney.piloo@workforcevision.nl.

(Bron: HR Benchmark 2008, Raet)