Het Spoor pompt tientallen miljoenen euro’s in een grootschalig erp-project voor het financiële departement. Dat om te anticiperen op de liberalisering van de spoormarkt. Onder meer SAP en CSC horen de kassa rinkelen.
“Ik zeg niet dat we achterlopen, maar de meeste van onze buurnetten hebben al een modern erp-systeem draaien”, zegt NMBS-woordvoerster Leen Uytterhoeven. “Moderne boekhoudsoftware is dan ook belangrijk om sterk te staan wanneer de spoormarkt wordt vrijgemaakt.” De data daarvoor zijn 2010 voor het internationale verkeer en (voorlopig) tussen 2012 en 2017 voor het nationale verkeer. De NMBS bereidde in feite al zo’n 5 jaar een erp-project voor, aanvankelijk uitsluitend bij de aankoopdienst. Vorig jaar werd het plan herzien om vanuit de groep de verschillende bedrijven uit te rusten met dergelijke software. De stuurgroep van het project staat dan ook onder leiding van de financiële baas van de NMBS ‘himself’, Arnold De Brauwer.
De NMBS heeft eind 2007 geopteerd voor SAP-software. Daarnaast gunde het spoorbedrijf onlangs al een raamopdracht ter waarde van ongeveer 20 miljoen euro aan CSC. Voor die som moet het bedrijf de nodige erp-experten aanleveren. Capgemini won een “kleinere” opdracht voor ondersteuning bij de conversie van de huidige financiële mainframetoepassingen (voor 90 procent in Natural/Adabas en 10 procent in Cobol), die draaien in een IBM zOS-mainframe omgeving, naar de nieuwe oplossing.