Het Computable Panel voorspelt dat SaaS hét fenomeen wordt in 2008. Voor softwareleveranciers zorgt dat voor nieuwe uitdagingen.
De meest gebruikte ict-term van 2007 is Software-as-a-Service. Het Computable Panel verwacht dat ook 2008 in het teken zal staan van SaaS. Dit jaar zullen alle voordelen van SaaS duidelijk worden. Bijvoorbeeld dat applicaties makkelijker gekoppeld kunnen worden, of dat bedrijven flexibeler zijn. Een logische ontwikkeling in de groei naar volwassenheid.
Het SaaS-model zorgt er voor dat gerenommeerde softwaremakers overstappen op een nieuw softwaremodel. Je ziet bedrijven, zoals Microsoft, al wel applicaties via het internet aanbieden, maar van harte gaat het nog niet.
Verkopen van een pakket biedt een fabrikant zekerheid. Bij de verkoop van een pakket aan de klant staat in één keer, na een aantal verkoopgesprekken, een mooi bedrag bijgeschreven op de bankrekening.
Ook als later blijkt dat het pakket niet naar behoren functioneert is het geld al binnen. Misschien dat de klant, als er een nieuw pakket moet komen, niet voor diezelfde fabrikant kiest. Maar dat is niet zeker. Een nieuwe ict-manager kan toch weer met de wanpresterende fabrikant in zee gaan.
Hosted applicatie
Als een fabrikant kiest om zijn software te verkopen via een hosted model, dan is het allemaal veel onzekerder. Een bedrijf dat voor een hosted applicatie kiest, kan dat doen op ieder gewenst moment, maar kan er ook ieder moment weer vanaf. Je weet niet voor welke periode een bedrijf voor een applicatie kiest. En hoe korter een bedrijf gebruik maakt van een hosted applicatie, hoe onrendabeler het maken van zo’n applicatie is.
SaaS biedt vooral klanten veel voordelen. Daarom overwegen steeds meer bedrijven in 2008 een hosted applicatie. Of dat betekent dat we over een tijdje af zijn van de hele rij consultants die een softwarepakket voor veel geld binnendragen en weer naar huis gaan als het draait? Ik denk het niet. Daar zullen de ‘oude’ softwareleveranciers erg blij mee zijn.